09.02.2024

Energy management v praxi – únik vody

Šetřit znamená neplýtvat. Neplýtvat znamená měřit a mít energie pod kontrolou. Přečtěte si, jak jsme díky speciálnímu měření odhalili únik vody a důvod nesmyslné spotřeby energie jedné domácnosti.

Byl to běžný rodinný dům, přitom měl spotřebu 20 MWh/rok! Topení na elektrokotel, klasické domácí spotřebiče. Majitelé šetří, kde můžou, přesto spotřeba energie neklesá. Něco je špatně. Sušička, pračka, sporák? To není ono. 🤔

Máte studnu? A můžeme ji vidět? Jsme doma – vodárna spíná pokaždé, když klesne tlak vody. To je její úkol. Co když ale voda protéká? Vodárna prostě spíná znovu a znovu. Nasadili jsme na několik dní do domu měřáky.

Co jsme zjistili?

➕ Všechny fáze soustavy jsou rovnoměrné zatížené. Tím pádem zákazník netratí na součtovém měření.
➖ Někde protýká voda, proto vodárna neustále spíná.
➖ Proudový chránič vypadává, dům se ochlazuje. Natopení zpátky na požadovanou teplotu trvá cca 4,5 hodiny a spotřebuje 51,4 kWh.

Přivolaný vodák důvod úniku našel – protýká pojistný ventil u bojleru. Už velmi dlouho. Protože byl odtok svedený do odpadu a nebyl nainstalovaný vodoměr, zákazník neměl šanci tohle zjistit.

Momentální příkon vodárny je Ø 506 W. Roční spotřeba zařízení je teoreticky 4400 kWh. Reálně to je cca 2200 kWh/rok, protékání ventilu nebylo kontinuální. Při ceně 3,67 Kč/kWh je cena za tento únik cca 8.000 Kč/rok, a to jen za provoz vodárny. Počítejme ještě ohřev elektrokotle – teplá voda unikala a musela se dohřívat.

Řešení?

❄️ Vyměnit vodárnu a přepojit ji mimo proudový chránič
❄️ Dát nový pojistný ventil a přidat extra vodoměr
❄️ Elektrokotel vyměnit za tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo je v tomhle případě nejlepší varianta vedoucí k úspoře energií. Provozní náklady na vytápění a ohřev TUV se mohou snížit minimálně o 50 %, a to při zachování tepelného komfortu v domě. Spotřeba domu by se po optimalizaci mohla pohybovat do 10 MWh/rok.

Bez našeho měření by na příčinu zákazník nepřišel.

Měřené období po hodinách. Ve špičkách je dobře vidět rovnoměrné zatížení všech 3 fází.

Špičky v detailu. Spotřeba na jedné této špičce je 1.859 kWh.

Nestandardní průběh – čerpadlo se snaží neustále tlakovat systém TUV, tzn. je únik vody.

Chcete mít energie opravdu pod kontrolou? Pozvěte si nás domů. Změříme, navrhneme, instalujeme.

Hlavní jistič Vláďa se v energy managementu opravdu vyzná.

Tel. 466 566 770, info@declima.cz.