20.01.2023

Testování kvality tepelných čerpadel

Výpadky dodávek značkových tepelných čerpadel otevřely dveře čínským výrobcům. Pod různými názvy firem se ale ve skutečnosti skrývá pár velkých továren. Čím se tedy čerpadla známých značek liší od těch z Číny? Odpověď je jednoduchá - kvalitou.

Hledání limitů tepelných čerpadel

Rozhodli jsme se otestovat tepelné čerpadlo z Číny v kryokomoře s cílem najít jeho limity. Výsledky testování byly přinejmenším zarážející. Jednotka 16 kW na limit narazila při -10 °C, skutečný výkon tepelného čerpadla tak byl maximálně 9 kW při 50 °C na výstupu, COP 2 a v zápětí se připínal i 9kW elektrokotel.

Tato jednotka je s hodně odřenýma ušima použitelná na dům s tepelnou ztrátou 10 kW a topením do radiátorů. Najít technickou hranici čerpadla pro nás bylo při tomto testování klíčové.

 

Jak poznat kvalitu?

Sepsali jsme pro vás pár základních ukazatelů, díky kterým můžete kvalitu tepelného čerpadla odhadnout.

 

Hmotnost venkovní jednotky

Nejtěžší na venkovní jednotce je kompresor spolu s výparníkem. Kvalitní tepelná čerpadla mají i 3vrstvý výparník.

 

Velikost ventilátoru

Jeden masivní ventilátor zajistí dostatečný průtok vzduchu i při nízkých otáčkách a není proto tak hlučný.

 

Scroll kompresor

Technologie do sebe zapadajících ozubených šneků je výrazně účinnější než jednoduché DC pístové kompresory. Tady se láme chleba mezi značkovými tepelnými čerpadly a levnější variantou z Číny.

 

Elektrokotel uvnitř čerpadla

Dobrý sluha, ale špatný pán. U kvalitních čerpadel dokáže při teplotách pod -15 °C ulevit kompresoru. Pokud ale elektrokotel spíná například už při -7 °C, jedná se o nekvalitní a špatný kus.

V praxi jsme si tedy ověřili, jak velký může být rozdíl mezi informacemi tzv. na papíře a reálným fungováním tepelného čerpadla. Renomované značky si takové chyby nemohou dovolit, což je jedním z hlavních důvodů několikaměsíční čekací doby zákazníků. Pokud vám tedy někdo slibuje dodání tepelného čerpadla už za pár týdnů, buďte ve střehu, něco je špatně.

Potřebujete s výběrem tepelného čerpadla poradit? Neváhejte a kontaktujte nás. Rádi vám s čímkoliv pomůžeme.