04.04.2023

VIDEO NÁVOD: Vetřelec v bojleru jménem Legionella

Máte pocit, že voda z vlastní studny je ta nejzdravější varianta, nebo že s novým topným a vodovodním systémem není nutné nic dalšího řešit? Nemusí to tak být.

Kvalitu  vody může velice snadno snížit bakterie rodu Legionella. Ve vodě se vyskytuje přirozeně a většinou v množství, které je pro lidský organismus bezpečné. Má ráda teplou vodu (35–50 °C) a místa s malou cirkulací vody, třeba právě váš bojler.

Kdy začíná jít o zdraví?

Problém může nastat po vdechnutí aerosolu (kapének) obsahujících bakterii Legionella, ke kterému běžně dochází například při sprchování. Zdravotní potíže spojené s nákazou se týkají především osob s výrazně oslabeným imunitním systém (chronická onemocnění, onkologická onemocnění apod.). V těchto případech může dojít až k zápalu plic.

Na čem ještě záleží?

  • Odkud voda teče – nechlorovaná voda je na přemnožení bakterií náchylnější než voda z veřejného řádu.
  • Jak často vodu používáte – je rozdíl, jestli denně spotřebujete celý bojler nebo jste přes týden za prací a voda v bojleru stojí.
  • Jaká je teplota vody v systému – nad 60 °C vydrží bakterie jen pár minut.     

Jak se před Legionellou chránit?

  • Nechte si při instalaci tepelného čerpadla správně připravit rozvaděč. Dobrá instalační firma bude vědět, co je třeba.
  • Pokud není topná tyč součástí bojleru, chtějte ji mít připravenou na snadné zapojení do zásuvky.
  • Požadujte potrubí více odolného vytváření biofilmu a přehřátí.
  • Nastavte si pravidelný interval na zvýšení teploty vody. U vody z řádu stačí 1x 14 dní, u studny a vrtů doporučujeme každé 4 dny.

Týkají se tato rizika i vás? Myslete na prevenci dříve, než poprvé zapojíte nový bojler. Pro správné nastavení programu Legionella můžete využít náš jednoduchý video návod.