25.06.2023

České vize – byli jsme u toho

70 soutěžních snímků - 55 soutěžících – 4 dny – 2 scény – workshopy a přednášky – 1 gamezone – 1 dětské odpoledne – a mnoho dalšího

Podpora amatérských filmových tvůrců – propojení generací – spolupráce profesionálů a amatérů

Ústí nad Orlicí zažilo 70. ročník celostátní přehlídky filmové tvorby České vize a bylo to velké. Autoři mohli soutěžit ve třech festivalových sekcích:

  • Malé vize – filmová tvorba dětí, mládeže a tvůrčích skupin do 19 let
  • Zkrátka vize – prostor pro začínající autory prezentovat své nápady a získat pozornost profíků z oboru
  • České vize – přehlídka tvorby autorů od 18 let

Program byl našlapaný, výběr bohatý. Mohli jsme vidět se potkat s animátorem Tomášem Kozlíkem, který spolupracoval např. na filmu Avatar. Vyzkoušeli jsme si programování počítačové hry, virtuální realitu televizního studia nebo animaci závodů aut. Předali jsme cenu za film do jedné minuty.

Mimochodem, věděli jste, že na 1 sekundu animovaného filmu je potřeba 12 nebo 24 snímků? Teď si spočítejte, kolikrát cvakl foťák třeba u Myši patří do nebe!

Jsme první komerční partner Českých vizí a tohle místo už nemíníme pustit. V Ústí jsme vznikli, patříme sem a region budeme podporovat. Amatérský film nám je blízký – i my jsme začali od nuly, bez grantů a investorů. Šlapeme si stejně, jako umělci, vlastní cestu a hledáme, jak věci dělat jinak.

Děkujeme Českým vizím, že jsme mohli být u toho. Příští rok na viděnou.