Fotovoltaika nebo fototermika? Dumáte, co je to pravé ořechové? Na příkladu instalace v Teplicích vám přiblížíme výhody fototermických panelů. Pak už budete vědět, co dát na střechu.
Zákazníkovým hlavním přáním bylo ohřívat si vodu v bojleru a radiátorech. Instalovali jsme 3 fototermické panely, bojler a 500 litrovou akumulační nádrž. Panely přemění sluneční svit na tepelnou energii a teplonosná kapalina dovede teplo tam, kam má. V našem případě až do radiátorů v domě.
Tři fototermické panely ohřejí v létě vodu v bojleru/akumulaci na 70 °C, v zimě to bude 30–40 °C. Tepelné čerpadlo, které zůstává hlavním zdrojem tepla, pak pomůže dotopit zbytek. Oproti původnímu elektro kotli budou náklady na energii poloviční.
Jaké jsou výhody fototermiky?
- Nulová administrativa – nežádáte distributora elektřiny o povolení
- Snadná a rychlá instalace – za jeden den je hotovo
- Jednoduchá technologie – málo součástek, které by se mohly rozbít
- Vysoká životnost – 25 a více let bez snížení výkonu
- Nulová údržba
- Nízká váha panelů
- Poloviční pořizovací náklady oproti fotovoltaice
Hlavním rozdílem mezi fotovoltaikou a fototermikou je ÚČINNOST.
Když zasvítí na panel FVE, získáte 20 % energie z dopadající energie. U fototermiky je to ale 81 %. Pro srovnatelný výkon potřebujete míň panelů a menší prostor.
Kde je fototermika vhodná?
Všude tam, kde je větší spotřeba vody. Nejčastěji fototermické panely instalujeme na ubytovací zařízení (penziony, hotely, apartmány). Dobrou službu udělají i vícegeneračnímu domu nebo domu s bazénem.

Technik Jarda říká:
„Fototermiku mám rád. Instalace je jednoduchá, panely lehké. Pokud nemá zákazník plný dům spotřebičů, dává mi větší smysl než fovoltaika.“
Chcete si taky ohřívat vodu a přitápět fototermikou? Pozvěte si Jirku, postará se o vás. A jestli mu chcete udělat radost, miluje dobrou kávu a italskou muziku. 😊


