26.07.2023

Fototermika Teplice – jak si ohřát vodu a zatopit

Fotovoltaika nebo fototermika? Dumáte, co je to pravé ořechové? Na příkladu instalace v Teplicích vám přiblížíme výhody fototermických panelů. Pak už budete vědět, co dát na střechu.

Zákazníkovým hlavním přáním bylo ohřívat si vodu v bojleru a radiátorech. Instalovali jsme 3 fototermické panely, bojler a 500 litrovou akumulační nádrž. Panely přemění sluneční svit na tepelnou energii a teplonosná kapalina dovede teplo tam, kam má. V našem případě až do radiátorů v domě.

Tři fototermické panely ohřejí v létě vodu v bojleru/akumulaci na 70 °C, v zimě to bude 30–40 °C.  Tepelné čerpadlo, které zůstává hlavním zdrojem tepla, pak pomůže dotopit zbytek. Oproti původnímu elektro kotli budou náklady na energii poloviční.

Jaké jsou výhody fototermiky?

  • Nulová administrativa – nežádáte distributora elektřiny o povolení
  • Snadná a rychlá instalace – za jeden den je hotovo
  • Jednoduchá technologie – málo součástek, které by se mohly rozbít
  • Vysoká životnost – 25 a více let bez snížení výkonu
  • Nulová údržba
  • Nízká váha panelů
  • Poloviční pořizovací náklady oproti fotovoltaice

Hlavním rozdílem mezi fotovoltaikou a fototermikou je ÚČINNOST.

Když zasvítí na panel FVE, získáte 20 % energie z dopadající energie. U fototermiky je to ale 81 %. Pro srovnatelný výkon potřebujete míň panelů a menší prostor.

Kde je fototermika vhodná?

Všude tam, kde je větší spotřeba vody. Nejčastěji fototermické panely instalujeme na ubytovací zařízení (penziony, hotely, apartmány). Dobrou službu udělají i vícegeneračnímu domu nebo domu s bazénem.

Technik Jarda říká: 

„Fototermiku mám rád. Instalace je jednoduchá, panely lehké. Pokud nemá zákazník plný dům spotřebičů, dává mi větší smysl než fovoltaika.“

Chcete si taky ohřívat vodu a přitápět fototermikou? Pozvěte si Jirku, postará se o vás. A jestli mu chcete udělat radost, miluje dobrou kávu a italskou muziku. 😊