08.07.2024

Porto město polarit

Kachlíkové fasády, líbivé uličky a zákoutí. Taky cigarety, tráva, moč. Fotogenické město, s citem pro detail a špinavou zchátralostí v celku. To je Porto.

Bude se vám líbit, pokud máte rádi vyladěné interiéry kaváren, noční život a turisty. I tak vám dávám maximálně tři dny.

Kouří se všude včetně zakrytých zahrádek restaurací, hulí se veřejně. Projít parkem znamená nadechnout se na začátku a vydržet. Občas vzduch protne vůně jídla. Škoda, že ne častěji.

Porto je každou uličkou a každým dnem jiné. My přiletěli v sobotu večer a šokovaně sledovali kinder party v ulicích. Stovky opilých mladých lidí pařili do pozdních nočních hodin. Špunty do uší v uvítacím balíčku ubytování mluvily jasně.

V neděli se probudíte do roztomilého maloměsta. Budete se toulat uličkami s hlavou vyvrácenou, aby vám neutekla všechna ta krutá krása. Skvostné bleděmodré průčelí jedné budovy je obložené zchátralými domy, kde ze střech a balkónů rostou nálety. Na zemi je tak maximálně špína a žebráci. Nikdo se nepozastaví, že hned vedle předzahrádky bydlí bezdomovci. Na každém kroku potkáte designové restaurace a bary, ranní a odpolední kavárny. Najít příjemnou obsluhu už není tak jednoduché. Turista (a jeho peníze) jsou tady samozřejmost.

Máte rádi zeleň? Zajděte do zahrad u Super Bock arény. Cestou se nenechte zmást bloky domů se zatlučenými okny a posprejovanými zdmi, park je překrásný. Užijte si zahrady francouzského typu s pávy, slepicemi a kohouty. Fajn atrakce, jen lavičky to trochu od*raly. 😊

V Portu nepotřebujete auto. Všechno je po ruce a do vzdálenějších míst se dostanete městskou hromadnou dopravou. Je přehledná a je na ni spoleh. První koupí lístku získáte modrou kartičku, kterou si pro další jízdy už jen dobíjíte. Řiďte se mapou jednotlivých zón. Co člověk, to kartička. Koupit můžete jednosměrnou jízdenku nebo zpáteční.

Už vás nebaví město? Sedněte na metro (rychlo tramvaj) a jeďte k oceánu. Třeba červenou trasou B, stanice Espaco Natureza (nebo další). K vodě je to zhruba 25 minut. Atlantik je sice studený, ale čistý a nespoutaný. Žádné vykleštěné moře v Bibione. Bližší variantou koupání a procházek je Praia do Carneiro, kam se dostanete busem č. 202.

Co Porto zaručeně umí? Otevřít oči, stavidla kreaitivity, ověřit si priority. Díky za zkušenost. Obrigado Porto. Polarity matters.

Příště něco o místní kuchyni a pár osvědčených tipů.