21.08.2023

Termokamera ochrání vaši fotovoltaickou elektrárnu

Panely na střeše a tím pádem hotovo? Praxe nám ukázala, že instalací péče o fotovoltaiku nekončí ale začíná. Existuje totiž řada aspektů, které ovlivňují výkon panelů. Termokamera je užitečný nástroj pro jejich detekci.

Termokamery umožňují vidět tepelnou signaturu objektů, tedy barevný obraz vyzařovaného tepla. Díky kameře získáme informace o teplotě jednotlivých částí fotovoltaické elektrárny a odhalíme možné anomálie dřív, než stihnou způsobit větší potíže.

Co všechno s termokamerou odhalíme?

  • Přehřívání FVE panelů, střídačů, baterií ale i elektrických jističů. Věděli jste, že se při vyšší teplotě než 50/60 °C rapidně snižuje životnost zařízení?
  • Nečekaná stínění, nefunkčnost nebo vypálená místa na některém z panelů. Pozor na ptačí trus – dokáže snížit výkon celého stringu.
  • Kvalitu instalace elektrárny – nedostatečně dotažené elektrické spoje nebo jiné instalační chyby, které naruší rovnoměrné teplotní rozložení.
  • Špatné umístění technologie – vzduch neproudí, jak má, technologie se přehřívá a nepracuje správně.
  • Jističe/stykače na konci jejich životnosti ve všech rozvaděčích. Takové to „za 5 minut 12“ výrazně omezí možnost vzniku požáru. A to chcete.
  • Úniky tepla na budovách – když si nás pozvete v zimě, najdeme, kudy vám utíkají peníze a navrhneme správný postup.

Termokamery jsou užitečný nástroj pro pravidelnou údržbu a diagnostiku fotovoltaických systémů, a nejen jich. My v DECLIMĚ používáme kamery, které detekují teploty od -20 °C do 400 °C. Je možné je připojit na mobil, tablet nebo počítač a nastavit hlášení abnormálních teplot. Všechny údaje máte pod kontrolou díky jednoduché aplikaci. Grafy a teploty jsou v reálném čase.

Chcete mít svou fotovoltaiku pod kontrolou? Zjistit tepelné ztráty domu? Jednou za rok ověřit, že je všechno v pořádku? Pozvěte si kolegu Pavla, našeho projektanta a revizního technika. Na normy a bezpečnost je fakt pes, budete v dobrých rukou.

Tel: +420 466 566 770

E-mail: info@declima.cz